Tesan İletişim, Checkpoint SMB Distribütörü oldu

Merhaba,

CHECKPOINT, 1993 yılında kurulmuş sektöre ilk olarak Firewall-1 ve patentli teknolojisi olan Stateful Inspection teknolojisi ile öncülük etmiştir. 100.000 + müşterisi olan ve 88 ofisi ile tercih edilen teknolojiler arasında yer almaktadır. Türkiye’ de 17 yıldır hizmet veriyor ve global yayınlanan güvenlik raporlarında liderliğini sürdürüyor. Türkiye pazar lideri olan Checkpoint, SMB pazarına da artık TESAN İLETİŞİM ile girme kararı aldı.

Tesan İletişim firması Teknoloji ürünlerine yönelik önemli markalarla iş birliği yapmış ve yapmaya devam etmektedir. QNAP – POLYCOM – JABRA – HAIKON – NETGEAR gibi markalarla çalışmaları devam etmekte olup, son 10 yıldır distribütörlüğünü yaptığı Sonicwall markasıyla önemli başarılara imza atmış ve Şubat 2018 itibari ile ticaretini sonlandırmıştır.

Hedef Nedir ? 

Checkpoint, İstanbul ve Ankara ofisleri ile 20 üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Özellikle enterprise müşterilerde (Kamu – Finans – Enerji – Eğitim sektörleri gibi.. ) dağıtıcıları ile beraber önemli başarılara ve referanslara imza atmıştır. Odak noktaları olmayan kobi ve orta ölçekli işletmelere yönelikte aynı başarıyı göstermek isteyen Checkpoint, bu pazarı Tesan’ ın oturmuş kanal yapısı ve tecrübeli kadrosu üzerinden yönetmek ve büyütmeyi uygun görmüş, Ağustos başı itibari ile “Checkpoint SMB Distribition” olarak anlaşma sağlanmıştır.

Sektör Lideri Checkpoint ve Çözümleri

Checkpoint , bağımsız güvenlik kuruluşların yaptığı değerlendirmelerde yıllardır tam not alarak kullanıcıların güvenini kazanmaya devam ediyor. Gartner incelemelerinde 1997 yılından beri hem Enterprise hemde SMB kategorisinde tercih edilen Lider markalar arasında yerini almıştır.

Diğer bir araştırma kuruluşu olan NSS LAB raporlarında ise 2011 yılından beri yaptırdığı 18 testten 17′ inde başarı elde edip cihazların zero day ataklara karşı güvenilir olduğunu tescillemiştir.

Checkpoint çıkartmış olduğu siber güvenlik çözümlerinde rakiplerinin her zaman önünde olmayı başaran öncü bir markadır. Gelişmiş tehditlerin artması ile konu sadece bir firewall değil bunun ötesinde Endpoint – Mobil ve Cloud yapılardan gelen tehditler içinde önemli çözümlerle güvenlik sağlamaktadır.

INFINITY yapısı ile tehditin hangi ortamdan geldiği önemli değil ! Cloud – Mobil – End Point veya Network, tehdit nereden gelirse gelsin tüm platformlarda koruma sağlayarak rakiplerine önemli bir fark atmıştır. Bu ortamlar altında sunulan çözümler ile ilgili ilerleyen zamanlarda makaleler yayınlayacağım.

 

Yeni nesil güvenli işletim sistemi Check Point GAiA ile donatılmış cihazlar, yüksek performanslı çok çekirdekli özellikleri ile en üst düzey güvenlik ve performans sağlamaktadır. Tamamen INTEL mimarisini üzerinden software bazlı hızlandırma teknolojisi olan Securexl kullanılmaktadır.

 

Ürün Ailesi ve Lisanslama

Small Business: 700 -1400 ve 3100 serilerinden oluşan 10 farklı model ile 150 kullanıcıya kadar ekonomik ve güvenilir bir çözüm sunmaktadır. Rakiplerine farklılık yaratan bir kaç özelliği belirtmek istiyorum. Özellikle 700 serileri tek noktası ulan müşterileri için tasarlanmış ve ekonomik ürünler. Bazı modellerde bulunan DSL portu ile ISP hattınızı direk kutuların üzerinde sonlandırabilirsiniz. Min 4 portu PoE destekli, toplam 16 portlu ürünleri ile esneklik ve kolaylık sağlamaktadır. Zero Touch özelliği ile cihaz hazırlanmış config’i kullanıcıya gerek duymadan otomatik çeker ve kullanıma açılır. Cihazları SMP Cloud ile birden fazla cihazı tek bir noktadan yönetebilirsiniz. SSLVPN kullanımı için eş zamanlı 5 user cihaz üzerinde hediye verilmektedir. 3000 ve üzeri tüm serilerde Virtual System – DLP gibi çözümlerde gelmektedir. Kablosuz destekli ve 4.5g uyumlu modelleri ile küçük ve orta ölçekli işletmelere güvenlik sağlamaktadır.

Enterprise – High End Enterprise – Large Data Centers and Telcos 5000 ve üzeri toplam 13 model bulunmaktadır. En önemli özellik donanım üzerindeki RAM – Disk- 10g port gibi kapasiteyi arttıracak özelliklerle genişletebiliyor olmanız. Checkpoint çoğu güvenlik duvarında olmayan özellikte bir yönetim arayüzüne sahiptir. Bu yönetim arayüzü sayesinde gerek policy yüklemek, gerekse logging işlemleri çok basitleşmiş durumdadır. Belkide diğer firewallardan kendisini en farklı kılan özellikte budur. Özellikle High End kategorisinde ürün ailesi datacenter ortamlarında ihtiyaç duyulan ileri seviyedeki Software Blade performansı ile güvenlik sağlar. Ürün performans değerleri oldukça iyi ve stabil. Bu seviyedeki ürünlerde Türkiye pazarında önemli referanslara sahiptir.

 

Lisanslama;

SMB ürünlerinde 3 farklı lisanslama modeli bulunmaktadır. Bu lisanslar içerisinde bulunan servisler aşağıdaki gibidir. Lisanslar sona erdiğinde; Antibot – Antivirus ve IPS servisleri kullanıma devam ediyor ancak imzaları update almıyor. Application Control ve URL Fitler servisleri kullanıma kapanmaktadır.

NGFW:  Application Control ve IPS servislerini içerir

NGTP: Antivirus – AntiBot – IPS – Application Control – URL Filtering ve Identity Awareness gibi imza tabanlı tehditlere karşı çok katmanlı koruma sağlar.

NGTX: Sandblast – Antivirus – AntiBot – IPS – Application Control – URL Filtering ve Identity Awareness gibi imza tabanlı tehditlere karşı çok katmanlı koruma sağlar.

Checkpoint’ in diğer çözümleri hakkında en kısa sürede bilgilendirmeler yapmaya çalışacağım.

Daha güvenli bir iş birlikteliği için teşekkür ederiz 🙂

Mustafa Akçin

About Author

Mustafa Akçin
admin@mustafaakcin.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: