Hillstone – URL Filter Yönetimi

Hillstone Firewall URL Filter Yönetimi

Bu makalemde Hillstone Firewall üzerinde URL filter nasıl yapıldığını anlatacağım. Sade bir yönetimi olduğunu gördüğümüz Hillstone’un URL filter ayarlamaları kolay ve stabil olduğunu test ettim.

URL Filter Hillstone’da Object altında yapılmaktadır. URL Filter bölümüne geldiğimizde sağ tarafta Configuration açılır menüsünde bazı başlıklar bulunmakta. Burada en çok kullanacağımız belki de Keyword Category‘dir. Çünkü bu kategori ile kelimeleri engelleyebilmekteyiz. Ayrıca User-defined Url DB custom kategorileri barındırı. Burada eklemelerimiz URL List’ de görünecektir.

Şimdi new butonu ile yeni bir URL filter oluşturalım.

Bir isim verdikten sonra yapacağımız işlemi seçeceğiz. URL Category: kategorileri seçerek engelleme yapabilmemizi sağladığımız alandır. Bu seçeneği seçtiğimizde ve engellemek istediğimiz kategorileri blok kutucuğunu işaretleyerek engelleyeceğiz. Eğer log kutucuğunu işaretlersek ayrıca giriş yapılan adresleri loglamış olacağız. URL Keyword Category: Keyword kategory oluşturmuşsak o kategori için aksiyon alabiliyoruz. Örneği aşağıdadır.

New butonu ile eklediğimizde doğrudan configuration altındaki Keyword Category altına eklemiş oluyoruz. Hillstone ile herşey çok kolay J

Keyword alanına yasaklamak istediğimiz kelimeyi yazıyoruz. Trust Value değerini 100 yaptığınızda Hillstone bir takım hesaplamalar yapmakta. Site üzerindeki izin verilen kelimeler vs. gibi durumları hesaplayarak çıkan değer eğer 100’den büyükse izin veriyor. Değer küçükse blokluyor gibi bir aksiyonu var. Başarılı bir çalışma diye düşünüyorum. Chars seçeneğinde simple ve regular expression seçenekleri mevcut. Add dediğinizde kategori ve içine de bir kelime eklemiş oluyoruz.

Web Surfing Record: Log kayıtları için kullanılıyor. Biz URL Category seçip ayarlarımızı yapıp OK butonu ile işlemi bitiriyoruz.

Oluşturduğumuz kategoriyi şimdi de policy’imize uygulayacağız.

Policy sekmesinde trust’tan untrust‘a doğru olan kuralımızı editleyerek ekleyeceğiz.

Kuralımızı edit yaptığımızda Protection sekmesine gelerek URL Filter kutucuğunu işaretledikten sonra Profile açılır menüsünden Kategorimizi seçiyoruz. Hiç kategori oluşturmadan add profile butonu ile de yeni kategori yukarıdaki şekilde oluşturabiliyorduk.

Sonuç olarak görüldüğü üzere engelleme olmuştur. Ben News kategorisini engellemiştim. Yukarıdaki çıktığı incelediğimizde Türkiye’deki siteleri de başarılı bir şekilde engelleyebiliyor. Hatta Türkçe cinsel içerikli siteleri de başarılı bir şekilde engelleme yapabilmektedir.

About Author

Mustafa Akçin
admin@mustafaakcin.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: