SonicWALL – tLog Windwos DHCP sunucular için Ajan Kurulumu

tLog

Yasa gereği DHCP loğlarının düzenli alınıyor olması çok önemlidir. Eğer DHCP server’ nız firewall değil, Windows DHCP server kullanıyorsanız aşağıdaki yönergelere uygun Ajan yazılımımızı kullanabilirsiniz. Ajan uygulamamız sadece Sonicwall ile entegre tLog yazılımları ile uyumludur.

Sistem Gereksinimleri

  • 4 Çekirdek 4 CPU 2.0 GHz ya da yukarısı
  • Minimum 4 GB RAM
  • 250 GB Disk Alanı (Kayıt altına alınacak log miktarına ve loglanacak Firewall üzerinden geçen kişi sayısına göre değişir.) Sunucu donanım özelliklerini lisansınıza göre ayarlayınız.
  • Uyumlu Windows versiyonları; Windows Vista SP1, Windows 2003 SP2, Windows Server 2008 SP1, SP2, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows Server 2012R2
  • .NET Framework 4 ya da yukarısı
  1. Kurulum

Windows DHCP loglarını almak için kullanılan tLog Ajan kurulumunu içerir. Ajan Windows DHCP sunucularından IP dağıtım loglarını almak için kullanılır. tLogAgentSetup.msi dosyası çalıştırıldıktan sonra aşağıdaki adımlar ile devam edilir.

Ajanın kurulacağı dizinler otomatik gelir. Everyone seçildikten sonra Next/İleri ile devam edilir.

Kurulum onayı için Next/İleri butonu ile devam edilir.

Başarılı kurulum için Kurulum T amamlandı (Installation Complete) formunun gelmesi gerekmektedir.

Bu adıma kadar karşılaşılan sorunlar için 1. seviye destek aldığınız firmaya başvurunuz.

  1. Konfigurasyon

tLog ajanı kurulduktan sonra birkaç adım ile ayarları tamamlanıp dhcp logları toplanmaya başlanır. Ajan’ın kurulum sonrasıdan Başlat > Programlar üzerinden tLog Agent Konfigurasyon ile tanımlamalar yapılabilir. Servis durumu hakkında genel bilgiyi Durum sekmesinden öğrenebilirsiniz.

Ayarlar sekmesinde Sunucu IP/Port ve Yönetim IP/Port kısmında SERVER_IP yazan alana tLog sunucusunun IP adresi yazılır. Sunucu IP Test ve Yönetim IP Test butonları ile bağlantı olup olmadığı kontrol edilir. Bağlantı Başarılı ise Ayarları Kaydet ile konfigurasyon geçilir.

Kaynaklar Sekmesinde log toplanacak DCHP dosyaları için gerekli tanımlar bulunmaktadır. Öntanımlı olarak aktif değildir ve varsayılan Windows Dhcp ayarları girilmiştir. Aktif etmek ve öntanımlı değerleri değiştirmek için edit butonu kullanılır. Kaynakları Kaydet ile gerekli düzenlemeler geçilmiş olur.

Aktif hale getirmek için işaretlenir. Dhcp log dizini ve dosya isimleri farklı ise değiştirilebilir.

About Author

Mustafa Akçin
admin@mustafaakcin.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: