Dos ve DDoS saldırısı nedir ?

Merhaba,

Bu aralar “siber savaşlar” adı altında çıkan haberlerle birlikte tekrar popüler oldu. DoS ve DDoS saldırılarının ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum.

DoS saldırısının açılımı “Denial of Service” saldırısıdır. DDoS ise “Distributed Denial of Service” demektir. Basitçe, bir DoS saldırısını bir sürü farklı bilgisayardan yaparsanız, “dağıtık DoS saldırısı”, yani DDoS yapmış olursunuz.

DoS ( Denial Of Service ) ; normal şartlarda istemcilere hizmet edip cevap vermesi gereken sunucuların , bir şekilde hizmet edemez duruma getiren saldırı tipidir .  
Bu saldırı tipinde saldırganın teknik bilgiye ihtiyacı yoktur . Tek ve en önemli etken elindeki istemci gücüdür . Elinde ne kadar çok istemci bulunuyor ise ; sunucudan anlık olarak isteyeceği cevap sayısı , o kadar yüsek olur . Bu istekler bir süre sonra sunucunun cevap veremeyeceği kadar artarsa , sunucu servisi sonlandırır ve hiçbir kullanıcıya cevap veremez hale gelir . 
DoS saldırılarının pek çok çeşidi vardır. Örneğin, siz bir kullanıcı olarak Twitter veya Facebook gibi bir siteye girmek istersiniz, ancak DoS saldırısı o sitenin sunucularını kilitleyerek sizin o siteye erişiminizi engeller. DoS saldırıları ile hedef alınan web sitelerinin bağlı oldukları sunucular, ilerine girilmeksizin işlevsiz bırakılırlar. DoS saldırılarının başarılı olmalarını sağlayan, her web sitesinin ve sunucuların belirli bir kapasiteye sahip olmasıdır. Bir web sitesi belirli bir bant genişliğinde hizmet vermektedir. Örneğin, A sitesi bir anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek bir sunucuya sahipken, B sitesi 5 milyon kişiye hizmet verebilecek bir sunucuya sahiptir. Siz A sitesine de B sitesine de (sahte ya da gerçek kullanıcılarla) kapasitesinden fazla giriş yaptığınız anda o siteler hizmet veremeyecektir. Böylece DoS saldırısı da amacına ulaşmış olur.
Peki, DDoS saldırısı nedir?

Distributed Denial of Service’in kısaltması olan DDoS, Türkçye’ye “Dağınıt Hizmet Engelleme Saldırısı” olarak çevrilebilir. Bu saldırı türü de DoS saldırılarıyla aynı mantıkla yapılmaktadır. Aralarındaki önemli fark, saldırının çıkış kaynağıdır. DoS saldırılarında tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı yapılır. DDoS saldırılarında ise şiddetinin arttırılması amacıyla tek bir kaynak değil, çok sayıda kaynaktan tek hedefe saldırı yapılmaktadır.

DDoS saldırıları da tıpkı DoS saldırılarında olduğu gibi web sitelerinin ve sunucularınerişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırıdır.

Bir web sitesine DoS saldırısı yapmak çoğu zaman sanıldığından çok daha kolaydır. İlginç şekilde DoS saldırısı gerçekleştirmek için üst seviyede uzman olmanız gerekmemekte, fazla bir teknik yetkinliğe ihtiyaç duyulmamaktadır.  Hatta, internetten indirilebilecek basit programlar kullanılarak da bir sistem DoS saldırısı ile hedef alınabilir.

About Author

Mustafa Akçin
admin@mustafaakcin.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: